Liga Campionilor. Paris Saint-Germain a produs un şoc formaţiei Atalanta Bergamo, în sferturile competiţiei continentale (video)

Gruparea pariziană se află la un meci distanţă de marea finală a UCL după ce a dispus dramatic, la Lisabona, de Atalanta Bergamo, prin două goluri marcate chiar înainte de fluierul de final al partidei, prin Marquinhos (90) şi Eric Maxim Choupo-Moting (90+3).
Paris Saint-Germain, calificare dramatică în semifinalele UCL după ce a dispus de Atalanta Bergamo cu scorul   de 2-1 (0-1), ambele goluri marcate în minutele de prelungire.
Paris Saint-Germain, calificare dramatică în semifinalele UCL după ce a dispus de Atalanta Bergamo cu scorul de 2-1 (0-1), ambele goluri marcate în minutele de prelungire. (PSG/facebook)

Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele celei mai îndrăgite competiţii fotbalistice inter-cluburi din Europa - UEFA Champions League, după o revenire miraculoasă, miercuri seara, la Lisabona, în faţa formaţiei italiene Atalanta Bergamo.

Nerazzurri au început foarte bine, în forţă, reuşind să deschidă primii scorul prin Mario Pasalic (27), care a trimis cu efect în plasă o minge venită de la Zapata. Partida a fost foarte aprigă, de care pe care, ocaziile de poartă curgând de o parte dar şi de cealaltă parte a terenului.

Formaţia italiană a strîns foarte bine rândurile, păstrând scorul intact pe tabela de marcaj până în ultimul minut de joc al partidei, atunci când, miracolul pentru gruparea din capitala Franţei s-a produs. Credeam că doar echipelor româneşti l-i se poate întâmpla aşa ceva.

PSG a reuşit să întoarcă soarta partidei în minutele de final, în minutele 90 şi 90+3, prin Marquinhos, respectiv Eric Maxim Choupo-Moting.

Astrele au fost aseară de partea elevilor lui Thomas Tuchel, care se vor duela în semifinale cu învingătoarea dintre RB Leipzig şi Atletico Madrid.

De partea cealaltă, pentru iubitorii fotbalului din Bergamo, această răsturnare de situaţie a fost percepută mai mult ca sigur ca un şoc, de neconceput, o înfrângere care va fi uitată greu. Dar, tocmai din aceste motive acest sport este foarte îndrăgit în întreaga lume.

PSG a reuşit calificarea în prima sa finală de Champions League în ultimii 25 de ani, în ziua în care clubul a împlinit 50 de ani de existenţă.

Atalanta: 57. Marco Sportiello - 2. Rafael Toloi, 3. Mattia Caldara, 19. Berat Djimsiti (6. José Luis Palomino, 60) - 33. Hans Hateboer, 15. Marten de Roon, 11. Remo Freuler, 8. Robin Gosens (21. Timothy Castagne, 82) - 88. Mario Pasalic (9. Luis Muriel, 70), 10. Alejandro Gomez (căpitan; 18. Ruslan Malinovski, 59) - 91. Duvan Zapata (20. Jacopo Da Riva, 82). Antrenor: Gian Piero Gasperini.
Rezerve neutilizate: 25. Ludovico Gelmi, 31. Francesco Rossi - 4. Bosko Sutalo, 7. Lennart Czyborra, 17. Roberto Piccoli, 22. Raoul Bellanova, 90. Ebrima Colley.

PSG: 1. Keylor Navas (16. Sergio Rico, 79)- 4. Thilo Kehrer, 2. Thiago Silva (căpitan), 3. Presnel Kimpembe, 14. Juan Bernat - 21. Ander Herrera (23. Julian Draxler, 72), 5. Marquinhos, 27. Idrissa Gana Gueye (8. Leandro Daniel Paredes, 72) - 19. Pablo Sarabia (7. Kylian Mbappé, 60), 18. Mauro Icardi (17. Eric Maxim Choupo-Moting, 79), 10. Neymar. Antrenor: Thomas Tuchel.
Rezerve neutilizate: 30. Marcin Bulka - 22. Abdou Diallo, 25. Mitchel Bakker, 29. Arnaud Kalimuendo-Muinga, 31. Colin Dagba, 36. Loic Mbe Soh, 34. Kays Ruiz-Atil.

Arbitru: Anthony Taylor; arbitri asistenţi: Gary Beswick, Adam Nunn (toţi din Anglia); al patrulea oficial: Artur Dias (Portugalia)
Arbitru video: Stuart Attwell, arbitru asistent video: Paul Tierney (ambii din Anglia)
Cartonaşe galbene: Djimsiti (37), Freuler (45 1), De Roon (50), Zapata (53), Bernat (55), Herrera (57), Rafael Toloi (67), Paredes (75), Palomino (85).