Magistraţii constănţeni au respins cererea de strămutare a procesului lui Vlad Pascu. Dosarul rămâne la judecătoarea care cita morţii
![](https://image.epochtimes-romania.com/2023/08/163518_mtop.jpg)
Magistraţii Curţii de Apel Constanţa au respins, miercuri, cererea procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Mangalia de strămutare a procesului în care este judecat Vlad Pascu, tânărul care a accidentat mortal două persoane şi a rănit alte trei în timp ce conducea drogat, relatează Agerpres.
"Respinge, ca neîntemeiată, cererea de strămutare a cauzei penale nr. 4989/254/2023, a Judecătoriei Mangalia, formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Mangalia. (...) Fără cale de atac. Pronunţată la 03.04.2024 prin punerea la dispoziţia părţilor şi procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei", se arată în soluţia pe scurt dată de judecători.
Solicitarea procurorilor de strămutare a dosarului lui Pascu de la Judecătoria Mangalia a fost înregistrată la Curtea de Apel Constanţa pe data de 19 martie.
Unul dintre avocaţii familiilor îndoliate a depus o cerere de schimbare a încadrării juridice a faptei, din ucidere din culpă, în omor calificat.
Totodată, părinţii celor doi tineri decedaţi au solicitat recuzarea judecătoarei care se ocupă de acest caz, cerere ce a fost respinsă.
Reamintim că la primul termen în proces, judecătoarea Ioana Ancuţa Popoviciu a întrebat dacă în sala de judecată sunt şi victimele ucise în accidentul produs de şoferul drogat.
Judecătoria Mangalia a fixat un nou termen de judecată pentru data de 4 aprilie, ora 10,00.