Pablo Carreno Busta, campion la turneul ATP de la Chengdu (video)

Tenismanul spaniol a obţinut o victorie mare în ultimul act al competiţiei chineze, după o luptă crâncenă cu kazahul Alexander Bublik, în trei seturi, scor final 6-7 (5/7), 6-4, 7-6 (7/3).
Tenismanul spaniol Pablo Carreno Busta.
Tenismanul spaniol Pablo Carreno Busta. (Chengdu Open/facebook)

Pablo Carreno Busta (28 ani, 39 ATP) şi-a adăugat palmaresului său un nou trofeu, cel de-al patrulea, duminică, în urma succesului din ultimul act al turneului ATP de la Chengdu (China), dotat cu premii totale în valoare de 1.096.575 dolari, înregistrat în faţa kazahului Alexander Bublik (22 ani, 57 ATP).

Campionul iberic, fost număr 10 în ierarhia mondială, a avut nevoie de 125 de minute de joc efectiv pentru a se impune, un meci greu, ostenitor, dar încununat cu un trofeu prestigios - primul după o pauză de doi ani de zile.

Pentru jucătorul din Kazahstan, aceasta a fost a doua sa finală în circuitul profesionist, după cea din iulie de anul acesta de la Newport (Statele Unite), şi unde s-a înclinat în faţa americanului John Isner.