Radu Mazăre, primele declaraţii după ieşirea din închisoare: "Nu mă mai interesează sub nicio formă viaţa publică"
![](https://image.epochtimes-romania.com/2014/02/85762_mtop.jpg)
Radu Mazăre a declarat luni, după ce a ieşit din Penitenciarul Jilava, că nu îl mai interesează viaţa publică „sub nicio formă”, relatează Agerpres.
Mazăre, care a executat doar cinci ani din pedeapsa de nouă ani primită în anul 2019 în dosarul retrocedărilor ilegale de terenuri şi plaje din Constanţa şi Mamaia, susţine că nu a fost speriat în închisoare, dar pentru el a fost „suficient”.
"Nu mă mai interesează sub nicio formă viaţa publică. Nu mă mai întrebaţi ce a fost, nu mă mai întrebaţi ce voi face, că nu mă mai interesează (...) Dacă nu mă mai interesează viaţa publică, de ce vă mai interesează pe domniile voastre despre mine?", le-a spus Mazăre jurnaliştilor care l-au aşteptat în faţa penitenciarului.
Întrebat dacă a fost speriat de ceva în puşcărie, Radu Mazăre a spus: "Nu m-a speriat nimic, dar e suficient. Oamenii au o perioadă în viaţă, după aia se apucă să facă altceva".
Fostul edil a mai declarat că este pregătit să fie tată, soţia lui, care de altfel l-a aşteptat la ieşire, fiind însărcinată.
Tribunalul Ilfov i-a admis, luni, lui Radu Mazăre, o cerere de eliberare condiţionată din Penitenciarul Jilava, unde fostul primar executa o condamnare de 9 ani închisoare, primită în anul 2019 în dosarul retrocedărilor ilegale de terenuri şi plaje din Constanţa şi Mamaia.
Iniţial, pe 17 aprilie, Judecătoria Sectorului 4 respinsese cererea lui Mazăre, însă acesta a avut câştig de cauză la Tribunalul Ilfov.