Şeful PMP, optimist: Cred că Dreapta Unită va scrie istorie pentru ţară la alegerile din 9 iunie
![](https://image.epochtimes-romania.com/2023/11/165035_top.jpg)
Preşedintele Partidului Mişcarea Populară (PMP), Eugen Tomac, şi-a exprimat speranţa că Alianţa Dreapta Unită va lua un scor mare la alegerile din 9 iunie.
"Cred că pe 9 iunie vom scrie istorie pentru ţară. Însă nu este suficient doar să credem noi că suntem cei mai buni. Noi suntem convinşi de acest lucru. Trebuie să-i convingem şi pe români. Un vot pentru PNL pe 9 iunie este un vot direct pentru PSD. Şi nu s-au mai ascuns, au venit în faţa cetăţenilor cu o probă clară - au alianţă electorală PSD PNL şi dacă au încercat să mai mintă la început că vor pune o doamnă, că nu ştiu ce, că au un argument foarte puternic, este război lângă ţară şi noi trebuie să păstrăm stabilitatea în România - trebuie să le spuneţi românilor că este cea mai mare minciună", a afirmat Eugen Tomac, potrivit Agerpres.
În acelaşi timp, şeful PMP a lansat un atac dur la adresa coaliţiei de guvernare PSD-PNL.
"Dar ce au făcut aceşti oameni? Păi, dacă vă uitaţi pe bugetul alocat pentru Apărare, anul trecut a fost de 2,5% din PIB. Da, au cheltuit 1,6. O altă ţară la fel de expusă ca şi noi este Polonia. Polonezii, în schimb, au alocat şi au şi cheltuit 4% din PIB pentru Apărare. Deci, argumentul ăsta sforăitor că s-au comasat pentru binele ţării este o mare minciună. Şi-au unit destinele de frică, pentru că conduc prost, iau decizii proaste, bagă taxe, bagă impozite, deşi au spus că în mandatul nostru nu se va întâmpla nimic. E o realitate şi românii simt din ce în ce mai mult că la vârful ţării s-a făcut o înţelegere murdară, o înţelegere urâtă, într-un total dispreţ faţă de jocul democratic. E organizat un calendar electoral doar pentru ei", a precizat Eugen Tomac.
Liderul PMP le-a cerut voturile românilor pentru a câştiga lupta cu "stânga comasată" şi cu AUR.
"Cu acest îndemn să nu-i lăsăm să ne fure viitorul, vă invit să intrăm cu toţii în luptă cu această stângă comasată şi, evident, cu cei care ascultă de mesajele Kremlinului şi încearcă să-i intoxice pe români. Suntem într-un moment de răscruce, se separă apele şi vom vedea exact ce îşi doresc românii pe 9 iunie, dar eu cred că ne vor susţine într-o proporţie destul de mare", a mai spus Eugen Tomac.