Serena Williams a început cu dreptul turneul WTA de la Lexington (video)

Jucătoarea americană (9 WTA) a învins-o, marţi, pe compatrioata sa Bernarda Pera (60 WTA), în trei seturi, cu scorul 4-6, 6-4, 6-1, în runda inaugurală a competiţiei din Statele Unite.
Jucătoarea americană de tenis Serena Williams.
Jucătoarea americană de tenis Serena Williams. (Getty Images)

Americanca Serena Williams (38 ani, 9 WTA) a avut meci destul de dificil cu compatrioata Bernarda Pera (25 ani, 60 WTA), în startul turneului 'The Top Seed Open presented by Bluegrass Orthopaedics' de la Lexington (Kentucky) din Statele Unite - primul de după pauza generată de pandemia cu Virus Wuhan.

Fosta lideră mondială a avut nevoie de două ore şi 16 minute de joc efectiv pentru a obţine victoria. Scor final 4-6, 6-4, 6-1.

Serena Williams, care a jucat primul său meci după întâlnirea de Fed Cup de la începutul lunii februarie contra letonei Anastasija Sevastova, va sta faţă în faţă în runda următoare cu sora sa Venus, care a reuşit la rândul ei să o elimine pe belarusa Victoria Azarenka, în două seturi, cu 6-3, 6-2.

Rezultatele înregistrate marţi în primul tur la Lexington, turneu dotat cu premii totale de 202.250 dolari:

Serena Williams (SUA/N.1) - Bernarda Pera (SUA) 4-6, 6-4, 6-1
Venus Williams (SUA) - Victoria Azarenka (Belarus) 6-3, 6-2
Shelby Rogers (SUA) - Misaki Doi (Japonia) 6-4, 4-6, 6-2
Leylah Fernandez (Canada) - Sloane Stephens (SUA/N.7) 6-3, 6-3
Catherine Bellis (SUA) - Francesca Di Lorenzo (SUA) 6-1, 6-2
Jil Teichmann (Elveţia) - Ana Kalinskaia (Rusia) 6-2, 7-5
Iulia Putinţeva (Kazahstan/N.5) - Ajla Tomljanovic (Australia) 6-0, 6-4
Ana Blinkova (Rusia) - Kristie Ahn (SUA) 2-6, 6-4, 3-1 (abandon Ahn)