Tineri din Teleorman, sancţionaţi de poliţişti pentru panicarea cetăţenilor. Unul dintre ei a ameninţat trecătorii cu o armă de tip airsoft
![](https://image.epochtimes-romania.com/2024/05/167845_mtop.jpg)
Cetăţenii din oraşul Turnu Măgurele, judeţul Teleorman, au intrat în panică după ce unul dintre pasagerii unei maşini s-a urcat pe capotă şi a ameninţat trecătorii cu o armă. Ulterior, oamenii legii au stabilit că a fost vorba de un pistol de tip airsoft.
Incidentul a avut loc marţi seara, în jurul orei 19.00, şi a fost filmat de doi jandarmi aflaţi în timpul liber. Jandarmii circulau cu maşina chiar în spatele autoturismului în care se aflau teribiliştii, relatează Fanatik.
Cei doi jandarmi, soţ şi soţie, au sunat la 112 şi au raportat evenimentul şi au cerut sprijinul oamenilor legii, în condiţiile în care nu era clar dacă era vorba de o armă reală sau de jucărie.
Potrivit sursei citate, la un moment dat, tinerii şi-au dat seama că oamenii legii se află pe urmele lor şi aşa că au fugit, însă au fost prinşi în scurt timp, fiind duşi la secţie pentru audieri.
De asemenea, poliţiştii au ajuns la concluzia că tinerii aveau asupra lor o armă de tip airsoft.
Pentru fapta lor, cei doi tineri au fost amendaţi cu 5.500 de lei, pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice prin strigăte şi larmă şi ameninţări cu acte de violenţă.
Vă invităm să urmăriţi materialul video.