UTA Arad, CS Mioveni, Oţelul Galaţi, Unirea Slobozia şi CS Ocna Mureş s-au calificat în grupele Cupei României la fotbal! Rezultate înregistrate miercuri

(ODD ANDERSEN / AFP / Getty Images)

UTA Arad şi-a asigurat prezenţa în grupele competiţiei organizate de FRF după ce a trecut la scor minim de formaţia de liga a treia Foresta Suceava, gruparea antrenată de fostul internaţional Dorin Goian.

CS Mioveni s-a calificat la rândul ei după ce a dispus de CSM Reşiţa (liga a treia) cu 4-0.

Oţelul Galaţi, liderul eşalonului secund, s-a impus la lovituri de departajare în faţa formaţiei de liga a treia Jiul Petroşani (3-0). Portarul Rareş Pop s-a evidenţiat apărând două penalty-uri.

Unirea Slobozia a câştigat şi ea la loviturile de departajare, 3-2 cu Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud (liga a treia).

Marţi, alte cinci formaţii au obţinut biletele pentru faza grupelor: Chindia Târgovişte, FC U Craiova şi trei formaţii de liga a doua, CSC Dumbrăviţa, Gloria Buzău, Minaur Baia Mare.

Şaisprezecimile de finală ale Cupei României au fost înlocuite de un play-off, urmat imediat de o fază a grupelor, în care vor intra direct şi cele mai bune 8 echipe din Liga 1. În această rundă, cele 24 de echipe rămase în competiţie vor fi împărţite în 4 grupe de câte 6, câte două din urnele valorice 1, 2 şi 3. Vor rezulta, astfel, trei meciuri pentru fiecare echipă, cu câte o adversară din fiecare urnă valorică. Cupa României se va încheia cu fazele sferturilor, semifinalelor şi finala, disputate toate într-o singură manşă.

Rezultatele de miercuri:

ACS Foresta Suceava (III) - (+) AFC UTA Arad (I) 0-1 (0-1), Stadion Areni - Suceava
A marcat: Raul Şteau (10).

CSM Jiul Petroşani (III) - (+) ACS SC Oţelul Galaţi (II) 2-2 (0-0, 1-1), după prelungiri; 0-3, la loviturile de departajare, Stadion ''Petre Libardi'' - Petroşani
Au marcat: Gabby Batchabi (75), Mihai Istratie (100), respectiv Evghen Bohaşvili (90+1, 92).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Sean Aerts 0-0 (ratare - bară), Vanja Markovic 0-1 (gol), Bogdan Keszeg 0-1 (ratare - apără Rareş Pop), Mihai Adăscăliţei 0-2 (gol), Stephane Ferhaoui 0-2 (ratare - apără Rareş Pop), Valmir Berisha 0-3 (gol).

CSM Reşiţa (III) - (+) CS Mioveni (I) 0-4 (0-2), Stadion ''Mircea Chivu'' - Reşiţa
Au marcat: Valentin Coşereanu (23), Cornel Ene (44 - penalty), Blerim Krasniqi (52), Andrei Burlacu (75).

(+) CS Ocna Mureş (III) - CSM Slatina (II) 3-0 (2-0), Stadion Soda - Ocna Mureş
Au marcat: Adrian Coman (16), Andrei Ceaca (31, 62).

CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud (III) - (+) AFC Unirea 04 Slobozia (I) 0-0, după prelungiri; 2-3, la loviturile de departajare, Complexul Sportiv ''Jean Pădureanu'' - Bistriţa
Au executat în ordine loviturile de departajare: Antoniu Manolache 1-0 (gol), Ionuţ Dinu 1-1 (gol), Paul Copaci 2-1 (gol), Florinel Ibrian 2-2 (gol), Carl Davordzie 2-2 (ratare), Robert Silaghi 2-2 (ratare), Ovidiu Covaciu 2-2 (ratare), Serges Ekollo 2-3 (gol), Adam Adbul Wahab 2-3 (ratare).

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în grupele competiţiei.