Youth League. FC Viitorul eliminată din competiţie de NK Domzale

Campioana României la juniori Under-19 a cedat în faţa formaţiei slovene cu scorul de 2-0, marţi seara, în manşa secundă a primului tur, golurile gazdelor purtând semnăturile lui Tamar Svetlin (3) şi Tian Pantelic (41).
UEFA Youth League U19.
UEFA Youth League U19. (/facebook)

După partida din manşa inaugurală cu NK Domzale desfăşurat pe Stadionul Ovidiu din Constanţa, terminat indecis, scor final 0-0, gruparea pregătită de Cristian Petre Cămui avea nevoie de o victorie marţi seara în manşa secundă a Youth League, sau cel puţin să marcheze în poarta gazdelor pentru a-şi uşura îndeplinirea obiectivul principal - calificarea în faza superioară a competiţiei de sub egida UEFA.

Dar slovenii au fost mai buni, reuşind rapid deschiderea scorului imediat după fluierul de start al partidei. Tamar Svetlin a punctat primul în minutul trei pentru că pe finalul primei reprize Tian Pantelic (min. 41) să consfinţească rezultatul final. Altul ar fi fost poate deznodământul final dacă Louis Munteanu nu ar fi irosit un penalty în min. 36.

Reprezentanta noastră a avut în primul unsprezece pe Ştefan Cosmin Muşat - Darius Grosu (Alex Georgescu, 65), Marius Leca (căpitan), Antonio Vlad, Darius Mureşan - Roberto Mălăele, Alexandru Crivac (Daniel Bîrzu, 88), Constantin Grameni (Robert Voicu, 73) - Răzvan Andrei Vilea (Robert Cristian Mustacă, 65), Louis Munteanu, Alexi Piţu.