Fotbal: Echipa lui Laurenţiu Reghecampf, victorie categorică în semifinalele Ligii Campionilor Asiei

Laurenţiu Reghecampf, antrenorul echipei de fotbal Al Hilal.
Laurenţiu Reghecampf, antrenorul echipei de fotbal Al Hilal. (THOMAS KIENZLE / AFP / GettyImages)

Echipa Al Hilal din Arabia Saudită, pregătită de fostul antrenor al Stelei, Laurenţiu Reghecampf, a învins cu scorul de 3-0 (0-0) formaţia Al Ain din Emiratele Arabe Unite, într-o partidă contând pentru prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor Asiei la fotbal, disputată marţi seara la Ryad, în faţa a peste 57.000 de spectatori.

Atacantul Nassir Al Shamrani a reuşit o "dublă" pentru învingători, în minutele 61 şi 64, cel de-al treilea gol al echipei lui "Reghe" fiind reuşit de Thiago Neves, în minutul 71. Brazilianul a ratat şi o lovitură de la 11 m, în minutul 69, în urma unei faze la care portarul oaspeţilor, Khalid Essa Mohammed, a fost eliminat. Mijlocaşul român Mihai Pintilii a fost titular la Al Hilal.

Meciul retur se va disputa pe 30 septembrie, la Dubai, câştigătoarea acestei duble manşe urmând să întâlnească în finală învingătoarea din cealaltă semifinală a Ligii Campionilor Asiei, în care se întâlnesc echipele FC Seul (Coreea de Sud) şi Western Sydney Wanderers (Australia), prima manşă fiind programată miercuri.