Irina Begu învingătoare în prima rundă a turneului de tenis Australian Open

Jucătoarea română de tenis Irina Camelia Begu. (YURI CORTEZ / AFP / Getty Images)
19.01.2015

Jucătoarea română Irina Begu a învins-o neaşteptat pe germanca Angelique Kerber, a noua favorită, cu 6-4, 0-6, 6-1, luni, la Melbourne, în runda inaugurală a turneului de tenis Australian Open, primul de Mare Şlem al anului.

Begu (24 ani, 42 WTA), care pierduse ambele meciuri din acest an, reuşeşte cel mai important rezultat din cariera sa, după ce în toamna anului trecut o elimina pe rusoaica Ekaterina Makarova, atunci numărul 12 mondial, la turneul de la Moscova.

Begu a câştigat primul set cu 6-4, după ce a avut 5-2, însă apoi l-a cedat la zero pe al doilea. Românca a reuşit o revenire spectaculoasă în manşa decisivă şi a obţinut o victorie incredibilă în aproape două ore de joc (o oră şi 56 minute). Begu a reuşit cinci aşi, dar a şi comis cinci duble greşeli (Kerber patru) şi 55 de erori neforţate (Kerber 35), fiind net superioară la loviturile câştigătoare, 39 faţă de 8.

În ultimii doi ani, Kerber s-a oprit în optimile turneului de la Melbourne, în timp ce Begu a pierdut în primul tur la ediţiile din 2012 şi 2014, iar în 2013 a fost eliminată în turul secund.

Irina Begu, care şi-a asigurat un cec de 50.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA, este la prima victorie în faţa germancei, după ce Kerber (27 ani, 9 WTA) a învins-o în 2013, în turul doi la Indian Wells, cu 6-3, 6-2.

Românca o va întâlni în turul secund pe Katerina Siniakova (Cehia), o jucătoare de 18 ani, aflată pe locul 81 în lume, şi va avea astfel posibilitatea să îşi ia revanşa după ce a fost eliminată de aceasta în primul tur la Shenzhen, cu 6-7 (5), 6-4, 6-1, în urmă cu două săptămâni. Siniakova a învins şi ea o jucătoare cu nume, rusoaica Elena Vesnina, cu 6-2, 7-5.

Begu este a doua jucătoare română care trece de primul tur la ediţia din acest an a turneului de la Melbourne, după Simona Halep (N. 3), care a dispus cu 6-3, 6-2 de Karin Knapp (Italia). Alexandra Dulgheru a fost învinsă cu 6-3, 6-4 de Jarmila Gajdosova (Australia).