Portugalia va întâlni Olanda în finala UEFA Nations League

Reprezentativa Olandei este cea de-a doua finalistă a celei mai noi competiţii inter-ţări din fotbalul mondial, după ce a dispus, joi seara, de echipa similară a Angliei cu scorul de 3-1, după prelungiri.
Olanda a învins Anglia cu scorul de 3-1, în semifinalele UEFA Nations League.
Olanda a învins Anglia cu scorul de 3-1, în semifinalele UEFA Nations League. (UEFA Nations League/facebook)

După ce naţionala Portugaliei şi-a asigurat prezenţa, miercuri seara, în marea finală a Ligii Naţiunilor la fotbal, după succesul înregistrat în faţa Elveţiei cu scorul de 3-1 (1-0) - toate cele trei goluri avandu-l ca protagonist pe vedeta lusitană Cristiano Ronaldo, a venit rândul 'Portocalei Mecanice' să-i urmeze exemplul.

Astfel, Olanda s-a impus la Guimaraes, în a doua semifinală a competiţiei, în faţa Angliei cu scorul de 3-1 (0-1, 1-1), după prelungiri.

Englezii sunt cei care au reuşit să deschidă scorul prin Marcus Rashford (32 - penalty), dar olandezii au restabilit egalitatea după pauză prin fundaşul Matthijs de Ligt (73), în urma unui corner.

Jucătorii pregătiţi de Gareth Southgate au mai avut până la prelungiri două ocazii importante, un gol al lui Jesse Lingard (83) anulat pe motiv de ofsaid, respectiv şansa lui Sterling (90+7), care a luat la ţintă bara.

După minutele regulamentare de joc, Olanda a punctat de două ori - prin Walker, autogol în minutul 97, respectiv Promes (117).

Finala mică (Guimaraes) şi finala (Porto) primei ediţii a Ligii Naţiunilor vor avea loc duminică.

Olanda: Jasper Cillessen - Denzel Dumfries, Virgil van Dijk (căpitan), Matthijs De Ligt, Daley Blind - Marten de Roon (Donny van de Beek, 68), Frenkie de Jong (Kevin Strootman, 114) - Georginio Wijnaldum - Memphis Depay, Steven Bergwijn (Davy Proepper 91), Ryan Babel (Quincy Promes, 68). Selecţioner: Ronald Koeman.

Anglia: Jordan Pickford - Kyle Walker, John Stones, Harry Maguire, Ben Chilwell - Fabian Delph (Jordan Henderson, 77), Declan Rice (Dele Alli, 106), Ross Barkley - Jadon Sancho (Jesse Lingard, 61), Mărcuş Rashford (Harry Kane, 46), Raheem Sterling (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.

Arbitru: Clement Turpin (Franţa).