Real Madrid a câştigat finala Ligii Campionilor

Noua campioană a Europei este Real Madrid după victoria înregistrată sâmbătă seara în faţa rivalei Atletico, scorul final după loviturile de departajare fiind 5-3
(Real Madrid C.F./facebook)

Echipa antrenorului francez Zinedine Zidane, Real Madrid, a obţinut o nouă performanţă uriaşă sâmbătă seara prin câştigarea celei mai prestigioase competiţii europene inter-cluburi, Liga Campionilor, în faţa rivalei Atletico. Finala disputată pe stadionul "San Siro" din Milano s-a terminat după loviturile de departajare cu scorul de la 5-3, după ce la finalul celor 120 de minute de joc tabela de marcaj arăta 1-1.

Real a reuşit să înscrie primii în minutul 15 prin Sergio Ramos, Atletico stabilind egalitatea abia după pauză în minutul 79 prin Yannick Carrasco, formaţia pregătită de Diego Simeone ratând şi un penalti prin Antoine Griezmann chiar în primul minut al reprizei a doua.

Pe parcursul confruntării celor două formaţii care activează în Primera Division, Real a mizat mai mult pe tehnica contraatacului, în timp ce Atletico, o echipă construită să se apere, a fost nevoită să atace, cu toate acestea a fost echipa cu cea mai bună posesie.

Real Madrid: 1. Keylor Navas — 15. Dani Carvajal (23. Danilo, 52), 4. Sergio Ramos (căpitan), 3. Pepe, 12. Marcelo — 19. Modric, 14. Casemiro, 8. Toni Kroos (22. Isco, 72) — 11. Gareth Bale, 9. Benzema (18. Lucas Vazquez, 77), 7. Cristiano Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.
Rezerve neutilizate: 13. Kiko Casilla — 6. Nacho, 10. James Rodriguez, 20. Jese.

Atletico Madrid: 13. Jan Oblak — 20. Juanfran, 15. Stefan Savic, 2. Diego Godin, 3. Filipe Luis (19. Lucas Fernandez, 109) — 17. Saul Niguez, 12. Augusto Fernandez (21. Yannick Carrasco, 46), 14. Gabi (căpitan), 6. Koke (22. Thomas Parthey, 117) — 9. Fernando Torres, 7. Antoine Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.
Rezerve: 1. Moya — 5. Tiago, 15. Correa, 24. José Maria Gimenez.

Arbitru: Mark Clattenburg; arbitri asistenţi: Simon Beck, Jake Collin; arbitri asistenţi adiţionali: Anthony Taylor, André Marriner (toţi din Anglia); arbitru de rezervă: Viktor Kassai (Ungaria)
Cartonaşe galbene: Carvajal (11), Navas (47), Torres (61), Sergio Ramos (90 3), Gabi (90 3), Danilo (93), Pepe (111)

La loviturile de departajare au executat în ordine: Lucas Vazquez (gol) 1-0, Antoine Griezmann (gol) 1-1, Marcelo (gol) 2-1, Gabi (gol) 2-2, Gareth Bale (gol) 3-2, Saul Niguez (gol) 3-3, Sergio Ramos (gol) 4-3, Juanfran (ratare — bară), Cristiano Ronaldo (gol) 5-3