Tenis. Germanca Angelique Kerber, părăseşte circuitul de la Doha (WTA)

Numărul doi în ierarhia mondială a fost eliminată în trei seturi de rusoaica Daria Kasatkina, scor final 6-4, 0-6, 6-4.
Jucătoarele de tenis Angelique Kerber (Germania) şi Daria  Kasatkina (Rusia).
Jucătoarele de tenis Angelique Kerber (Germania) şi Daria Kasatkina (Rusia). (Angie Kerber FanPage/twitter)

Angelique Kerber (29 ani, 2 WTA) a cedat surprinzător, joi, în optimile de finală ale Openului Qatarului, dotat cu premii în valoare totală de 776.000 de dolari, în faţa jucătoarei Daria Kasatkina (19 ani, 32 WTA) din Rusia cu scorul de 6-4, 0-6, 6-4. Partida a durat două ore şi 3 minute.

Kasatkina reuşise să o elimine în prima manşă pe jucătoarea noastră Irina Begu, tot în trei seturi, cu 3-6, 6-1, 7-5.

De acum, tenismana rusoaică va trebui să confirme în continuare după eliminarea principalei favorite la câştigarea trofeului. Ea o va avea ca adversară pe portoricana Monica Puig, campioană olimpică la Rio de Janeiro.

Puig (23 ani, 47 WTA) a beneficiat în optimi de abandonul kazahei Iulia Putinţeva, în setul al treilea, la scorul de 6-2, 4-6, 2-1.

Într-un alt meci, Karolina Pliskova din Cehia, cap de serie numărul 2, va juca sferturile de finală, după victoria cu 7-5, 6-4 înregistrată în faţa franţuzoaicei Caroline Garcia.