CFR Cluj eliminată din Europa League la fotbal de Dinamo Minsk

(CHRISTOF STACHE / AFP / Getty Images)

CFR Cluj a fost învinsă de echipa belarusă Dinamo Minsk cu scorul de 2-0 (0-0), joi, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj-Napoca, în manşa secundă a turului III preliminar al competiţiei de fotbal Europa League, şi părăseşte cupele europene.

Învinsă în primul joc cu 1-0, CFR a cedat şi pe teren propriu, după golurile marcate din faze fixe de Igor Stasevici (71 — lovitură liberă) şi Chigozie Udoji (81 — penalty), însă a jucat mai bine de o oră în zece oameni, Ionuţ Rada fiind eliminat în minutul 26.

CFR a avut o primă mare ocazie în minutul 19, când portarul Gutor a avut un reflex extraordinar la şutul lui Negruţ. Ardelenii au fost din nou aproape de gol în min. 22, dar şuturile lui Monroy şi Costea au fost blocate.

Misiunea echipei clujene a devenit şi mai dificilă din minutul 26, când a rămas în zece oameni, fundaşul Rada fiind eliminat pentru fault Chigozie Udoji (ex-Astra, FC Braşov).

Dinamo Minsk a avut o ocazie bună în minutul 30, dar Udoji a tras peste poartă.

Echipa lui Vasile Miriuţă a mai avut o situaţie notabilă până la pauză, dar Gutor a apărat mingea trimisă de Tade (35).

În repriza secundă, oaspeţii au fost din nou periculoşi în min. 58, prin Adamovic, dar sârbul a fost blocat. Cu trecerea timpului, echipa gazdă a riscat tot mai mult, iar Dinamo Minsk a încercat să profite de acest lucru. După ce Udoji a trimis mingea în bară (70), Dinamo a deschis scorul în minutul 71, prin Igor Stasevici, din lovitură liberă: 0-1.

Dinamo Minsk şi-a majorat avantajul în minutul 81, prin Chigozie Udoji, din penalty, după un fault în careu comis de Camora: 0-2.

CFR Cluj, care a acces în Europa League după ce Dinamo a intrat în insolvenţă, părăseşte prematur cupele europene, arătând că procesul de reconstrucţie a echipei, început de Vasile Miriuţă, este abia la început.

CFR Cluj — Dinamo Minsk 0-2 (0-0)
Au marcat: Igor Stasevici (71), Chigozie Udoji (81 — penalty).
Cluj-Napoca, stadion ''Dr. Constantin Rădulescu''
Europa League — turul III preliminar (manşa a doua)
În prima manşă: 0-1
CFR Cluj: 1. Mario Felgueiras (căpitan) — 5. Mateo Susic, 6. Ionuţ Larie, 24. Ionuţ Rada, 45. Camora — 44. Aitor Monroy, 8. Muniru Sulley — 7. Ciprian Deac, 21. Sergiu Negruţ (9. Guima, 46), 10. Florin Costea (12. Filip Jazvic, 46) — 15. Gregory Tadé (99. Mirko Ivanovski, 67). Antrenor: Vasile Miriuţă.
Rezerve neutilizate: 28. Remo Amadio — 14. Jaime, 25. Christian, 17. Antonio Jakolic.

Dinamo Minsk: 30. Aleksandr Gutor — 16. Serghei Karpovici, 6. Serghei Politevici, 17. Umaru Bangura, 20. Oleg Veretilo — 2. Igor Voronkov (11. Adama Diomande, 5), 4. Slobodan Simovic, 10. Nemanja Nikolic — 15. Chigozie Udoji, 22. Igor Stasevici (căpitan; 26. Serghei Konţevoi, 90) — 88. Nenad Adamovic (21. Hernan Figueredo, 84). Antrenor: Vladimir Juravel.
Rezerve neutilizate: 35. Serghei Ignatovici — 3. Dmitri Molos, 19. Andrei Zaleski, 5. Evgheni Nikitin.

Arbitru: Antony Gautier; arbitri asistenţi: Michael Annonier, Philippe Jeanne; arbitru de rezervă: Wilfried Bien (toţi din Franţa)
Delegat UEFA: George Fantaros (Cipru), observator UEFA pentru arbitri: Rodger Gifford (Ţara Galilor)
Cartonaşe galbene: Diomande (34), Larie (47), Bangura (49), Monroy (57), Adamovic (64), Veretilo (86).
Cartonaş roşu: Ionuţ Rada (26).