Liga Naţională - Victorii pentru Corona Braşov şi CSU Neptun Constanţa

(Christof Koepsel / Bongarts / Getty Images)

ASC Corona 2010 Braşov şi CS Universitatea Neptun Constanţa au câştigat meciurile desfăşurate marţi în cadrul etapei a 10-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

ASC Corona 2010 Braşov a dispus de HCM Roman cu scorul de 23-20 (11-8), sub Tâmpa, şi a urcat pe primul loc în clasament.

CS Universitatea Neptun Constanţa a reuşit a doua sa victorie, 19-17 (9-10) cu HCM Rm. Vâlcea, pe teren propriu. Oaspetele au condus în prima repriză şi la trei goluri (3-6) şi au intrat la pauză în avantaj, 9-10, dar CSU Neptun a marcat de trei ori la rând în debutul părţii secunde şi a preluat conducerea, 12-10 (36). Vâlcencele au avut nevoie de aproape zece minute pentru a marca primul lor gol în repriza secundă şi au irosit mai multe şanse de a echilibra disputa. Neptun s-a impus în cele din urmă cu 19-17, un mare merit revenind tinerei portăriţe ucrainene Iulia Dumanska.

În clasament, pe primul loc se află Corona Braşov, cu 25 puncte (10 jocuri), urmată de HCM Baia Mare, 24 p (9 j), HCM Roman, 19 p (10 j), Dunărea Brăila, 19 p (9 j), etc. Neptun ocupă locul 10, cu 6 puncte (10 j), CSM Ploieşti se află pe 11, cu 3 puncte (9 j), iar HCM Rm. Vâlcea este ultima (12), cu 1 puncte (10 j).