Tenis. Maria Sharapova, la a doua victorie de la revenirea în circuitul profesionist WTA

Jucătoarea rusă este în formă maximă, aflându-se la a doua victorie la WTA Stuttgart. A dispus de compatrioata sa Ekaterina Makarova cu scorul de 7-5, 6-1.
Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova.
Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova. (Porsche Tennis Grand Prix/facebook)

La revenirea sa pe teren după o absenţă de 15 luni în urma unei suspendări pentru dopaj, fosta lideră a ierarhiei WTA, Maria Şarapova, continuă parcursul pozitiv la turneul 'Porsche Tennis Grand Prix', dotat cu premii totale de 710.900 dolari.

Rusoaica în vârstă de 30 de ani, care a beneficiat de un wild-card din partea organizatorilor, se află la a doua victorie în proba de simplu a circuitului german, după ce miercuri, în primul tur, se impusese în faţa italiencei Roberta Vinci (34 ani, 36 WTA) cu scorul de 7-5, 6-3.

Astfel, în optimi, Şarapova, triplă câştigătoare a titlului la Stuttgart (2012, 2013, 2014), a ieşit învingătoare în faţa conaţionalei Ekaterina Makarova (28 ani, 43 WTA) cu 7-5, 6-1. Partida a durat o oră şi 20 de minute.

În sferturile de finală, rusoaica care după această victorie a urcat pe un provizoriu loc 379 datorită celor 100 de puncte WTA acumulate, o va avea ca adversară pe tânăra estonianca Anett Kotaveit (21 ani, 73 WTA).