HCM Baia Mare, Corona Braşov şi SCM Craiova, învingătoare în deplasare

.
. (FRANCK FIFE / AFP / Getty Images)
23.02.2015

HCM Baia Mare, Corona Braşov, SCM Craiova şi U Alexandrion Cluj s-au impus în meciurile disputate duminică în deplasare, în etapa a 20-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Campioana a fost condusă cu 12-9 de HCM Roman în minutul 31, dar apoi a reuşit şase goluri consecutive, iar în minutul 39 scorul a devenit 12-15.

Cele mai bune de la gazde au fost portarul Timoşenkova (12 intervenţii, inclusiv două aruncări de la 7 m), Stoleru, Agrigoroaei şi Toskovic, fiecare cu câte patru goluri marcate. De la băimărence s-au evidenţiat portarul Paula Ungureanu (10 intervenţii, o aruncare de la 7 m apărată), Eliza Buceschi — 4 goluri, Ardean, Davîdenko, Herrem şi Do Nascimento, câte 3 goluri.

Rezultate:

CSM Unirea Slobozia — SCM Craiova 28-30 (10-16)
HC Dunărea Brăila — CSM Cetate Devatrans 33-28 (14-12)
HCM Rm Vâlcea — ASC Corona 2010 Braşov 24-27 (14-13)
HCM Roman — HCM Baia Mare 18-24 (11-9)
SC Mureşul Tg Mureş — U Alexandrion Cluj 27-36 (16-18)
În clasament, pe primul loc se află HCM Baia Mare, cu 57 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 50 p (19 j), ASC Corona 2010 Braşov, 48 p, SCM Craiova, 39 p, HCM Roman, 35 p, HC Dunărea Brăila, 33 p, etc.