România - Ucraina 3-4, într-un meci amical

Echipa naţională a ţării noastre a fost învinsă cu scorul de 3-4 (1-1) de Ucraina, într-un meci de pregătire pentru EURO 2016
(Echipa naţională de fotbal a României/facebook)

Prima reprezentativă de fotbal a României a pierdut la limită duminică seara meciul diputat în compania echipei similare a Ucrainei cu scorul de 3-4 (1-1). Meciul desfăşurat pe Stadionul Olimpic din Torino a avut drept scop pregătirea tricolorilor pentru Campionatul European de fotbal din Franţa care va debuta pe 10 iunie, având ca protagoniste în meciul de deschidere naţionalele României şi Franţei.

Fotbaliştii români au jucat mai bine în prima repriză a întâlnirii, reuşind dechiderea scorului în minutul 23 prin Gabriel Torje, ucrainenii restabilind egalitatea în minutul 44 prin Roman Zozulia.

Partea a doua a jocului a aparţinut mai mult elevilor antrenaţi de Mihailo Fomenko, care în primul sfert de oră au marcat numai puţin de trei ori - Aleksandr Zincenko (min. 49), Evgheni Konoplianka (min. 55) şi Andrei Iarmolenko (min. 59).

Echipa antrenată de Anghel Iordănescu a încercat să joace mai ofensiv şi să reducă din diferanţa de pe tabela de marcaj, astfel, în minutul 75 Denis Alibec l-a surprins pe portarul Andrei Piatov printr-o lovitură liberă iar Nicolae Stanciu a băgat mingea în plasă cu cinci minute înainte de terminarea timpului regulamentar de joc.

Ucraina a ieşit învingătoare în această confruntare. Ea va avea ca adversare la EURO 2016 pe Germania, Irlanda de Nord şi Polonia.

România mai are programat un meci de pregătire înainte de deplasarea în Franţa, pe 3 iunie, la Bucureşti, cu Georgia. Ea se află în grupă cu Franţa (10 iunie), Elveţia (15 iunie) şi Albania (19 iunie).

România: 12. Ciprian Tătăruşanu — 2. Alexandru Măţel, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 21. Dragoş Grigore, 16. Steliano Filip (3. Răzvan Rât, 46) — 18. Andrei Prepeliţă (5. Ovidiu Hoban, 60), 8. Mihai Pintilii — 11. Gabriel Torje (20. Adrian Popa, 70), 17. Lucian Sânmărtean (10. Alexandru Maxim, 58), 19. Bogdan Stancu (14. Nicolae Stanciu, 79) — 13. Claudiu Keşeru (9. Denis Alibec, 58). Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 1. Costel Pantilimon, 23. Silviu Lung jr — 4. Cosmin Moţi, 7. Alex Chipciu, 15. Valerică Găman, 22. Cristian Săpunaru, 24. Ioan Hora, 25. Andrei Ivan, 27. Alin Toşca, 28. Adrian Ropotan.

Ucraina: 12. Andrei Piatov — 17. Artem Fedeţki (29. Bogdan Butko, 46), 3. Evgheni Haceridi (5. Aleksandr Kucer, 46), 20. Iaroslav Rakiţki, 13. Viaceslav Şevciuk (căpitan; 27. Aleksandr Karavaiev, 72) — 6. Taras Stepanenko, 16. Serghei Sidorciuk (14. Ruslan Rotan, 68) — 10. Evgheni Konoplianka, 18. Serghei Ribalka (28. Aleksandr Zincenko, 46), 7. Andrei Iarmolenko — 8. Roman Zozulia (11. Evgheni Selezniov, 46). Selecţioner: Mihailo Fomenko.
Rezerve neutilizate: 1. Denis Boiko, 23. Nikita Şevcenko — 2. Nikita Kameniuka, 4. Anatoli Timoşciuk, 9. Oleg Gusiev, 15. Pilip Budkovski, 19. Denis Garmaş, 21. Ivan Petriak, 22. Artem Kraveţ, 24. Viktor Kovalenko, 25. Evgheni Şahov, 26. Maksim Malişev.

Arbitru: Davide Massa; arbitri asistenţi: Riccardo Di Fiore, Matteo Passeri; arbitru de rezervă: Massimiliano Irrati (toţi din Italia).
Cartonaşe galbene: Chiricheş (50), Maxim (90 1).