WTA Eastbourne 2019. Simona Halep pierde duelul cu germanca Angelique Kerber

Jucătoarea română s-a înclinat în faţa numărului cinci mondial în lupta pentru careul de aşi a competiţiei engleze, în două seturi, scor final 6-4, 6-3.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep.
Jucătoarea română de tenis Simona Halep. (Getty Images)
Marius Drăgoi
28.06.2019

Simona Halep (27 ani, 7 WTA) părăseşte tabloul de simplu al turneului WTA Premier “Nature Valley Internaţional” de la Eastbourne (Marea Britanie) care se dispută pe iarbă, fiind învinsă în sferturi de sportiva din Germania, Angelique Kerber (31 ani, 5 WTA), joi, în două seturi, cu scorul de 6-4, 6-3. Partida a durat o oră şi 10 minute de joc.

Kerber a avut un început de meci perfect, în mare viteză, Simona fiind pusă într-o stare dificilă încă din primul minut. Fiind puţin agitată, constănţeanca nu a controlat bine situaţia din teren, permiţând astfel adversarei sale să conducă ostilităţile. Germanca a fost într-o formă de zile mari.

Puţin câte puţin însă campioana noastră a dat semne că îşi revine. A început să facă lucrurile care au sens, să joace la un alt nivel. A devenit mai activă pe picioare, găsind răspuns la mingile adversarei sale. A stat mai bine pe minge, agresivitatea mărită şi viteza de execuţie ajutând-o să câştige câteva puncte importante, dar tot germanca a fost mai bună.