Fotbal. Bayern München şi Real Madrid, calificate în sferturile Ligii Campionilor

Formaţiile Bayern München şi Real Madrid s-au calificat în sferturile de finală după ce au învins, marţi, în manşa secundă a optimilor competiţiei, echipele Arsenal Londra şi Napoli, scor 5-1, respectiv 3-1.
Echipa de fotbal spaniolă Real Madrid. (Karim Benzema/twitter)
Marius Drăgoi
08.03.2017

Echipele de fotbal Bayern München şi Real Madrid au obţinut fără emoţii calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce au dispus, marţi, în manşa a doua a optimilor competiţiei, de Arsenal Londra şi Napoli cu scoruri similare cu cele din tur: 5-1, respectiv 3-1. Ambele învingătoare au revenit după ce au fost conduse cu 1-0.

Napoli a reuşit deschiderea scorului în minutul 24 prin Dries Mertens, în timp ce pentru deţinătoarea trofeului au înscris Sergio Ramos (52), Dries Mertens (57, autogol) şi Alvaro Morata (90 1).

Ca şi în tur, Real a revenit după ce a fost condusă şi s-a impus cu 3-1, obţinând cu această ocazie a şaptea calificare consecutivă în sferturile de finală ale competiţiei, în timp ce Napoli viza în premieră o calificare în această fază a UEFA Champions League.

Bayern München a reuşit o calificare senzaţională după două victorii identice la scor uriaş, 5-1, în faţa formaţiei engleze Arsenal Londra, meci desfăşurat pe ''Emirates Stadium'' din Londra.

'Tunarii' au adus prima modificare pe tabela de marcaj în minutul 20 prin Theo Walcott, gruparea din München aducând dezastrul echipei gazdă în partea a doua a jocului prin cele cinci reuşite: Robert Lewandowski (55 — penalty), Arjen Robben (68), Douglas Costa (78), Arturo Vidal (80, 85). Bayern este prima echipă care a marcat cinci goluri pe terenul lui Arsenal în istorie.