Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat în finala Campionatelor Europene

(KARIM JAAFAR / AFP / Getty Images)
28.09.2015

Echipa feminină de tenis de masă a României a reuşit să acceadă, luni, în finala Campionatelor Europene de la Ekaterinburg (Rusia), după ce a dispus de Ucraina cu scorul de 3-1 în semifinalele competiţiei.

Ucraina a avut un start bun, câştigând primul meci al confruntării, prin Tatiana Bilenko, victorioasă cu 3-0 (15-13, 12-10, 11-6) în faţa româncei Bernadette Cynthia Szocs.

Elizabeta Samara a restabilit egalitatea după un meci foarte disputat (45 de minute) cu Margarita Pesoţka, de care a dispus cu 3-2 (9-11, 14-12, 13-11, 5-11, 11-9). Daniela Monteiro-Dodean a adus al doilea punct tricolorelor, după un meci la fel de echilibrat (47 minute) cu Ganna Gaponova, pe care a întrecut-o cu 3-2 (11-6, 11-8, 10-12, 4-11, 11-7). Punctul decisiv a fost adus tot de Samara, care a trecut în 26 de minute de Bilenko, scor 3-0 (11-6, 11-9, 11-9).

Programată marţi de la ora 12,00 (ora României), România va înfrunta în finală câştigătoarea celei de-a doua semifinale, Germania — Rusia, care se va juca luni, de la ora 14,00.

În 2010, 2011 şi 2013, echipa feminină a României a jucat pentru aur la Europene şi a pierdut de fiecare dată finala. România are în palmares trei titluri continentale, în 1992, 2002 şi 2005.