Fotbal: Ştefan Radu, titular la Lazio în ultimul meci al anului

Fundaşul român Ştefan Radu.
Fundaşul român Ştefan Radu. (GABRIEL BOUYS / AFP / Getty Images)

Fundaşul român Ştefan Radu a fost titular la Lazio Roma şi a dat o pasă de gol în partida încheiată la egalitate în deplasare, 2-2, în faţa formaţiei Inter Milano, duminică seara, în etapa a 16-a a campionatului de fotbal al Italiei, ultima din anul 2014.

Lazio a deschis rapid scorul, în minutul 2, prin Felipe Anderson, din pasa lui Ştefan Radu, brazilianul reuşind apoi dubla înainte de pauză (min.37). Inter a revenit, însă în repriza secundă a jocului de pe San Şiro şi a restabilit egalitatea, graţie golurilor lui Mateo Kovacic (min.66) şi Rodrigo Palacio (min.80).

Într-un alt joc, echipa Fiorentina, cu portarul Ciprian Tătăruşanu pe banca de rezerve, a remizat pe teren propriu, 1-1, cu Empoli. Au marcat: Juan Vargas (min.44), respectiv Lorenzo Tonelli (min.57).

Alte rezultate:
Atalanta Bergamo — Palermo 3-3
Au marcat: German Denis 40 — penalty,76, Maximiliano Moralez 55, respectiv Luca Rigoni 6, Franco Vazquez 16,45 1.

Sampdoria — Udinese 2-2
Au marcat: Pedro Obiang 15, Manolo Gabbiadini 60, respectiv Alex Geijo 31, Danilo 34.

Torino — Genoa 2-1
Au marcat: Kamil Glik 52, 63, respectiv Yago 42.

Hellas Verona — Chievo Verona 0-1
A marcat: Alberto Paloschi 81.

Meciuri disputate sâmbătă
AS Roma — AC Milan 0-0
Portarul român Bogdan Lobonţ a fost rezervă la AS Roma.

Sassuolo — Cesena 1-1
Au marcat: Simone Zaza 76 — penalty, respectiv Ze Eduardo 90 4.

Meciuri disputate joi:
Cagliari — Juventus 1-3
Au marcat: Lucas Rossettini 65, respectiv Carlos Tevez 4, Arturo Vidal 15, Fernando Llorente 50.

Napoli — Parma 2-0
Au marcat: Duvan Zapata 19, Dires Mertens 30 — penalty.

În clasament conduce Juventus cu 39 puncte, urmată de AS Roma — 36 pct, Lazio Roma, Napoli şi Sampdoria — câte 27 pct, Genoa — 26 pct, AC Milan — 25 pct etc.