Şahtior Doneţk, calificată cu emoţii în grupele Ligii Campionilor la fotbal

Şahtior Doneţk - Rapid Viena  2-2
Şahtior Doneţk - Rapid Viena  2-2 (Şahtior Doneţk/facebook)
26.08.2015

Echipa ucraineană de fotbal Şahtior Doneţk, antrenată de românul Mircea Lucescu, s-a calificat cu emoţii în grupele Ligii Campionilor, marţi seara, la Lvov, după ce a terminat la egalitate cu Rapid Viena, scor 2-2, în manşa a doua a play-off-ului competiţiei.

În grupe s-au mai calificat Dinamo Zagreb, Valencia, Malmö FF şi Maccabi Tel Aviv.

Victorioasă în tur cu 1-0, vicecampioana Ucrainei a deschis scorul destul de rapid, prin brazilianul Marlos (10), dar austriecii au întors scorul după două goluri înscrise în decurs de doar zece minute, prin Louis Schaub (13) şi Steffen Hofmann (22). Şahtior a marcat din nou, prin Aleksandr Gladki (27), iar tabela nu s-a mai modificat până la final.

Rapid Viena, deşi juca în zece oameni după eliminarea lui Mario Sonnleitner (88), a ratat două ocazii uriaşe în ultimele minute de joc, trecând pe lângă o calificare pe care o aştepta de zece ani. Robert Beric (90), aflat singur la 7 metri de poartă, a reluat cu capul pe lângă ţintă, iar Christian Prosenik a trimis în bară (90 5) o minge scăpată de portarul Andrei Piatov.

Internaţionalul român Alexandru Măţel a fost doar rezervă la Dinamo Zagreb, care s-a impus clar în faţa albanezilor de la Skenderbeu (4-1).

Rezultatele înregistrate marţi seara:
( ) Şahtior Doneţk (Ucraina) — Rapid Viena (Austria) 2-2
Au marcat: Marlos (10), Aleksandr Gladki (27), respectiv Louis Schaub (13) şi Steffen Hofmann (22).
Cartonaş roşu: Mario Sonnleitner (Rapid, 88).
În tur: 1-0.

AS Monaco (Franţa) — ( ) Valencia (Spania) 2-1
Au marcat: Andrea Raggi (18), Elderson Echiejile (75), respectiv Alvaro Negredo (4).
În tur: 1-3.

( ) Dinamo Zagreb (Croaţia) — Skenderbeu (Albania) 4-1
Au marcat: El-Arbi Hilal Soudani (9, 80), Armin Hodzic (15), Jeremy Taravel (55), respectiv Esquerdinha (10).
Cartonaş roşu: Goncalo Santos (Dinamo, 48).