Tenis. Sorana Cîrstea, calificată în semifinalele turneului WTA de la Nürnberg

Jucătoarea română a dispus în sferturi de kazaha Iulia Putinţeva, a doua favorită, scor final 6-3, 3-6, 6-4.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea.
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea. (Nürnberger Versicherungscup/facebook)

Sorana Cîrstea (27 ani, 67 WTA) este foarte aproape de o nouă performanţă a carierei. Românca s-a calificat, vineri, în penultimul act al turneului WTA Internaţional “Nürnberger Versicherungs Cup”, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a reuşit să treacă în trei seturi de sportiva kazahă Iulia Putinţeva (22 ani, 28 WTA), cap de serie numărul 2.

Meciul întrerupt ieri din cauza întunericului la scorul de 4-4 în setul decisiv şi reluat astăzi, s-a terminat la scorul de 6-3, 3-6, 6-4. Partida a durat în total două ore şi 57 de minute.

Românca va lupta în continuare pentru un loc în marea finală cu cehoaica Barbora Krejcikova (21 ani, 254 WTA) - sportivă venită din calificări, care a trecut la rândul ei de germanca Carina Witthoeft (22 ani, 80 WTA) cu 6-3, 3-6, 6-7.