Fotbal. FC Barcelona, calificare senzaţională în sferturile Ligii Campionilor

FC Barcelona, calificare senzaţională în sferturi după o seară de poveste, 6-1 (2-0) în faţa formaţiei Paris Saint-Germain, care câştigase cu 4-0 în turul optimilor.
Echipa de fotbal spaniolă FC Barcelona după victoria de senzaţie în faţa francezilor de la PSG, scor 6-1. (Lîga Şhampiyonan/twitter)
Marius Drăgoi
09.03.2017

Echipa de fotbal spaniolă FC Barcelona a făcut aseară imposibilul pe Camp Nou, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, reuşind o victorie incredibilă în faţa formaţiei Paris Saint-Germain cu scorul de 6-1 (2-0), după ce în turul optimilor gruparea antrenată de Unai Emery se impusese cu 4-0.

Catalanii au reuşit ceea ce mulţi nu credeau că se putea întâmpla, cu atât mai mult cu cât în minutul 87 tabela de marcaj arăta doar 3-1 pentru formaţia antrenată de Luis Enrique. Au avut un final de vis, marcând numai puţin de 3 ori, ultima dată în minutul 90+5 prin inspiraţia lui Neymar, care l-a servit pe Sergi Roberto, care a adus calificarea în "sferturi".

Golurile barcelonezilor au fost marcate de Luis Suarez (3), Layvin Kurzawa (40, autogol), Lionel Messi (50 — penalty), Neymar (88, 90+1 — penalty) şi Sergi Roberto (90+5), în timp ce de cealaltă parte singura reuşită a fost a uruguayanului Edinson Cavani (62).

FC Barcelona se află pentru a zecea oară consecutiv (record) în sferturile de finală ale UEFA Champions League.

FC Barcelona: 1. Marc-André ter Stegen — 14. Javier Mascherano, 3. Gerard Pique, 23. Samuel Umtiti, 12. Rafinha (20. Sergi Roberto, 76) — 4. Ivan Rakitic (21. André Gomes, 84), 5. Sergio Busquets, 8. Andrés Iniesta (căpitan; 7. Arda Turan, 65) — 10. Lionel Messi, 9. Luis Suarez, 11. Neymar. Antrenor: Luis Enrique.
Rezerve neutilizate: 13. Jasper Cillessen — 17. Paco Alcacer, 18. Jordi Alba, 19. Lucas Digne.

PSG: 1. Kevin Trapp — 12. Thomas Meunier (4. Grzegorz Krychowiak, 90 3), 5. Marquinhos, 2. Thiago Silva (căpitan), 20. Layvin Kurzawa — 25. Adrien Rabiot, 14. Blaise Matuidi — 7. Lucas Moura (11. Angel Di María, 55), 6. Marco Verratti, 23. Julian Draxler (19. Serge Aurier, 75) — 9. Edinson Cavani. Antrenor: Unai Emery.
Rezerve neutilizate: 16. Alphonse Areola — 3. Presnel Kimpembe, 10. Javier Pastore, 21. Hatem Ben Arfa.

Arbitru: Deniz Aytekin; arbitri asistenţi: Guido Kleve, Markus Haecker; arbitri asistenţi adiţionali: Daniel Siebert, Benjamin Brand; arbitru de rezervă: Mike Pickel (Germania)
Cartonaşe galbene: Matuidi (5), Draxler (14), Pique (23), Busquets (36), Cavani (42), Rakitic (61), Neymar (64), Luis Suarez (67), Marquinhos (90), Verratti (90 4).