Fotbal: Lionel Messi, "dublă" pentru FC Barcelona la debutul în noua ediţie din Primera Division

Argentinianul Leo Messi.
Argentinianul Leo Messi. (Manuel Queimadelos Alonso / Getty Images)
25.08.2014

Starul argentinian Lionel Messi a marcat două goluri pentru FC Barcelona în partida câştigată pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), în faţa echipei Elche, duminică seara, în cadrul primei etape a noii ediţii a campionatului de fotbal al Spaniei.

Messi a deschis scorul în finalul primei reprize (min.42), la capătul unei acţiuni personale, după o recuperare a lui Busquets. Catalanii şi-au majorat avantajul imediat după pauză (min.46), prin tânărul Munir El Haddadi, înlocuitorul brazilianului Neymar, aflat încă în recuperare după accidentarea suferită la Mondialul brazilian. Scorul final a fost stabilit în minutul 63 de Messi, care l-a învins pe portarul advers cu un şut plasat, din interiorul careului.

De menţionat că Barca a fost nevoită să evolueze toată repriza secundă cu un om mai puţin pe teren, după eliminarea lui Mascherano (min.43).
Rezultate înregistrate în etapa de debut din Primera Division:

Levante — Villarreal 0-2

Au marcat: Ikechukwu Uche 56, Denis Cheryshev 85

Celta Vigo — Getafe 3-1
Au marcat: Nolito 20, Fabian Orellana 56, Joaquin Larrivey 70, respectiv Sammir 62

A marcat: Luis Alberto 36

Luni se dispută partide Real Madrid — Cordoba şi Rayo Vallecano — Atletico Madrid.