Nani a înscris cel de-al 600-lea gol din istoria competiţiei intercontinentale

Primul gol din istoria Campionatului European poartă semnătura iugoslavului Milan Galic (6 iulie 1960), în timp ce golul cu numărul 100 i-a aparţinut francezului Alain Giresse (1984)
Atacantul portughez Nani
Atacantul portughez Nani (UEFA EURO 2016/twitter)

Atacantul portughez Nani a devenit marcatorul celui de-al 600-lea gol din istoria Campionatului European de fotbal cu ocazia meciului pe care naţionala sa a susţinut-o în compania echipei reprezentative a Islandei marţi seara la Saint-Étienne, în cadrul Grupei F a competiţiei din Hexagon.

Cele două formaţii au terminat nedecis (1-1). Lusitanul a reuşit deschiderea scorului în minutul 32, echipa antrenată de Paulo Bento menţinând avantajul pe tabela de marcaj până în minutul 50 al reprizei secunde, când Birkir Bjarnasson a restabilit egalitatea, el devenind autorul primului gol al selecţionatei ţării sale la un turneu final de campionat continental.

Primul gol din istoria Campionatului European poartă semnătura iugoslavului Milan Galic (6 iulie 1960), în timp ce golul cu numărul 100 i-a aparţinut francezului Alain Giresse (1984), danezul Kim Vifort a înscris golul 200 în 1992, golul cu numărul 500 revenindu-i spaniolului Xavi, la ediţia din 2008.