Daniel Natea a cucerit medalia de aur la Mastersul de la Guadalajara (Mexic)

Judoka român l-a învins în finala categoriei +100 kg pe israelianul Ora Sasson
Judoka român Daniel Natea
Judoka român Daniel Natea (IJF - International Judo Federation/facebook)
Marius Drăgoi
30.05.2016

Daniel Natea se simte bine şi are mare încredere în obţinerea unui medalii la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, care vor debuta în luna august, graţie victoriei înregistrate duminică la turneul Masters de la Guadalajara (Mexic) unde s-a impus în finala categoriei 100 kg.

Natea a avut un parcurs deloc uşor: în optimi a dispus de José Cuevas (Mexic) iar în sferturi a avut un meci destul de greu, sportivul român trebuind să treacă de Hisayoshi Harasawa (Japonia) care nu fusese învins de doi ani. În semifinale a dispus de Uşanghi Kokauri (Azerbaidjan), iar în finală l-a învins pe Ora Sasson (Israel).

Acest succes îi asigura lui Natea prezenţa în primii 8 judoka în clasamentul mondial la categoria 100 kg.

Sportivele românce au avut următoarele rezultate: Andreea Chiţu a ocupat locul 5 la cat. 52 kg după ce a pierdut meciul pentru bronz cu Odette Giuffrida (Italia), în timp ce la cat. 48 kg, Monica Ungureanu a câştigat prima luptă în faţa sportivei Ebru Sahin (Turcia), dar apoi a cedat în optimi în faţa Juliei Figueroa (Spania).

La competiţie au fost prezenţi 231 de sportivi din 51 de ţări, 115 la masculin şi 116 la feminin.

În clasamentul pe medalii, Japonia a ocupat primul loc cu 5 de aur şi 2 de bronz, fiind urmară de Azerbaidjan cu 2 medalii de aur şi 2 de bronz şi de Statele Unite cu 2 medalii de aur, etc.