Serie A. Inter Milano ratează şansa de a reveni pe poziţia a treia a clasamentului

Gruparea din Milano a reuşit doar un rezultat de egalitate pe terenul echipei Hellas Verona, scor final 2-2, rămânând astfel pe poziţia a patra în Serie A, la un punct în spatele formaţiei Atalanta Bergamo.
Echipa Inter Milano - Hellas Verona,   2-2, în etapa a 31-a a campionatului de fotbal al Italiei.
Echipa Inter Milano - Hellas Verona, 2-2, în etapa a 31-a a campionatului de fotbal al Italiei. (Inter/facebook)

Echipa de fotbal Inter Milano a pierdut la limită cele trei puncte puse în joc, joi seara, în partida cu numărul 31 a campionatului italian.

Elevii antrenorului Antonio Conte aveau nevoie de o victorie pentru a urca pe podium, dar neşansa a făcut ca Gialloblu să marcheze cu 4 minute înainte de final, restabilind astfel egalitatea înregistrată pe tabela de marcaj.

Gazdele au deschis rapid scorul prin Darko Lazovic (min. 2), iar scorul a rămas neschimbat până după revenirea de la vestiare.

Inter a reuşit să reducă din diferenţă prin Antonio Candreva (49), pentru ca apoi Federico Dimarco (55 - autogol), să-i ducă pe I Nerazzurri într-o zonă de confort. Aceştia din urmă au avut situaţia sub control până în minutul 86 când Miguel Veloso a restabilit egalitatea. Sor final 2-2 (1-0).

Celelalte partide din prima ligă italiană, disputate marţi şi miercuri, s-au încheiat cu următoarele rezultate:

Marţi:

Lecce - Lazio Roma 2-1
Au marcat: Babacar (30), Lucioni (47), respectiv Caicedo (5).
Fundaşul Ştefan Radu a fost titular la Lazio, fiind înlocuit în minutul 46, în timp ce portarul Răzvan Săva a fost rezervă la Lecce.

AC Milan - Juventus Torino 4-2
Au marcat: Ibrahimovic (62 - penalty), Kessie (66), Leao (67), Rebic (80), respectiv Rabiot (47), Cristiano Ronaldo (53).

Miercuri

Fiorentina - Cagliari 0-0

Genoa - SSC Napoli 1-2
Au marcat: Goldaniga (49), respectiv Mertens (45 1), Lozano (66).

Atalanta - Sampdoria 2-0
Au marcat: Toloi (75), Muriel (85).

AS Roma - Parma 2-1
Au marcat: Mhitarian (43), Veretout (57), respectiv Kucka (9 - penalty).

Bologna - Sassuolo 1-2
Au marcat: Barrow (90 1), respectiv Berardi (41), Haraslin (56).
Fundaşul Vlad Chiricheş a fost integralist la Sassuolo.

Torino FC - Brescia 3-1
Au marcat: Mateju (48 - autogol), Belotti (58), Zaza (86), respectiv Torregrossa (21).

Joi se dispută partidele SPAL Ferrara - Udinese şi Hellas Verona - Inter Milano.