Liga Campionilor. FC Barcelona şi Bayern München s-au calificat în sferturile competiţiei continentale (video)

Formaţia spaniolă şi-a asigurat prezenţa în faza superioară a UCL după victoria la două goluri diferenţă înregistrată în faţa celor de la Napoli, scor final 3-1 (3-1), în timp ce gruparea bavareză a reuşit să învingă la scor frumos echipa din capitala Marii Britanii, Chelsea, cu 4-1 (2-1).
FC Barcelona - Napoli 3-1  (3-1),  în optimile de finală ale Ligii  Campionilor la fotbal (în imagine Lionel Messi).
FC Barcelona - Napoli 3-1 (3-1),  în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal (în imagine Lionel Messi). (Getty Images)
;

FC Barcelona a dispus fără emoţii de Napoli cu scorul de 3-1 (3-1), sâmbătă seara, pe Camp Nou, în manşa secundă a optimilor de finală ale celei mai îndrăgite competiţii fotbalistice inter-cluburi din Europa - UEFA Champions League.

După remiza înregistrată în tur, scor 1-1, elevii lui Quique Setien au tranşat soarta calificării încă din prima repriza a întâlnirii.

Catalanii au punctat prin Clement Lenglet (10), Lionel Messi (23) şi Luis Suarez (45+1).

De partea cealaltă, oaspeţii au reuşit să reducă din diferenţă înainte de intrarea la vestiare în urma unui penalty transformat de Lorenzo Insigne (45+5 - penalty). 'Albaştrii' au mai încercat poarta goalkeper-ului Ter Stegen, fără succes însă, cea mai mare ocazie aparţinând lui Mertens care a luat la ţintă bara porţii.

Barca, prezentă pentru al 13-lea sezon consecutiv în sferturile turneului, o va avea ca adversară în continuare pe Bayern Munchen.

FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Sergi Roberto, Frenkie de Jong, Rakitic - Messi (căpitan), Luis Suarez (Firpo, 90 2), Griezmann (Monchu, 84). Antrenor: Quique Setien.

Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui - Fabian (Elmas, 79), Demme (Lobotka, 46), Zielinski (Lozano, 70) - Callejon (Politano, 70), Mertens, Insigne (căpitan; Milik, 79). Antrenor: Gennaro Gattuso.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).

Într-un alt meci al serii, Bayern München a dispus de Chelsea cu scorul de 4-1 (2-1), pe Allianz Arena.

Pentru gruparea din Munchen, care câştigase şi în tur cu 3-0, misiunea a fost uşoară.

Protagoniştii serii au fost Robert Lewandowski (10 - penalty, 84), Ivan Perisic (24) şi Corentin Tolisso (76), în timp ce de partea cealaltă s-a remarcat Tammy Abraham (44).

De menţionat că meciul a fost arbitrat de o brigadă din România, cu Ovidiu Haţegan la centru, Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe, arbitri asistenţi, iar Radu Petrescu a fost al patrulea oficial.

Bayern: Neuer - Kimmich (Odriozolo, 70), J. Boateng (Suele, 63), Alaba, Davies - Thiago (Tolisso, 70), Goretzka - Gnabry (Javi Martínez, 81), Th. Mueller, Perisic (Coutinho, 64) - Lewandowski. Antrenor: Hansi Flick.

Chelsea: Caballero - James, Zouma, Christensen, Emerson - Kante, Kovacic, Mount, Barkley - Abraham (Giroud, 81), Hudson-Odoi. Antrenor: Frank Lampard.

Liga Campionilor va continua sub forma unui mini-turneu la Lisabona, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice.